10046971-003LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2859-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10046971-003LF |
Description | CONN EDGE DUAL FML 70POS 0.100 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 70 (Power) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10046971-003LF Models |
Category | Read Out Dual |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole |
Series | Termination Kinked Pin, Solder |
Packaging Tray | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions/Bay/Row 35 | Color Black |
Number of Positions 70 (Power) | Operating Temperature -5°C ~ 105°C |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Material - Insulation Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Base Product Number |
Pitch 0.100" (2.54mm) |