Image for L777DB25PV is not available
L777DB25PV
DigiKey Part Number
L777DB25PV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777DB25PV
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C