L717SDA15PVF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717SDA15PVF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717SDA15PVF |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L717SDA15PVF Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Wire Gauge 20 AWG |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |