L717DFD50P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L717DFD50P
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717DFD50P
DigiKey Part Number
L717DFD50P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DFD50P
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
L717DFD50P Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C