SFW15S-2STE1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFW15S-2STE1LF |
Description | CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFW15S-2STE1LF Models |
Category | Locking Feature Slide Lock |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Housing Material Thermoplastic, Glass Filled |
Part Status Active | Actuator Material Thermoplastic, Glass Filled |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 100V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions 15 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 1A |
Termination Solder | Housing Color Brown |
FFC, FCB Thickness 0.33mm | Mating Cycles 20 |
Height Above Board 0.209" (5.30mm) | Base Product Number |