SFW10R-6STE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW10R-6STE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW10R-6STE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW10R-6STE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW10R-6STE1LF
Description
CONN CIC TOP 10POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position CIC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW10R-6STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material
Flat Flex Type
CIC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.106" (2.70mm)