ICD15S13E6GV09LF
DigiKey Part Number
ICD15S13E6GV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD15S13E6GV09LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
ICD15S13E6GV09LF Models
Current Rating (Amps)
2.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C