ICD15S13E6GV00LF Bottom
ICD15S13E6GV00LF
ICD15S13E6GV00LF
ICD15S13E6GV00LF
DigiKey Part Number
609-2802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD15S13E6GV00LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICD15S13E6GV00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C