HFW23R-1STE1MTLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1 013
Datasheet
Image for HFW23R-1STE1MTLF is not available
HFW23R-1STE1MTLF
DigiKey Part Number
HFW23R-1STE1MTLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW23R-1STE1MTLF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 23POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
23 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Straight or Tapered
Contact Finish
Tin
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
23
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.122" (3.10mm)