F52L1A7A111013B100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
13 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
F52L1A7A111013B100
DigiKey Part Number
609-F52L1A7A111013B100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F52L1A7A111013B100
Description
FLEX CONNECTOR, P=1.00MM, H=5.04
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F52L1A7A111013B100 Models
Category
Height Above Board
0.198" (5.04mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Natural
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm