DB21W1PA00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DB21W1PA00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DB21W1PA00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 21POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DB21W1PA00LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder Cup |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 21W1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |