D50P91C4GV00LF
DigiKey Part Number
D50P91C4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P91C4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D50P91C4GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C