D50P90C6PA00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D50P90C6PA00 is not available
D50P90C6PA00
DigiKey Part Number
D50P90C6PA00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P90C6PA00
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C