D50P24B4GV00LF
DigiKey Part Number
D50P24B4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P24B4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D50P24B4GV00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C