D50P24A6PA00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D50P24A6PA00LF
DigiKey Part Number
D50P24A6PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P24A6PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50P24A6PA00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C