D37P13B4PA00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 174
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P13B4PA00LF
DigiKey Part Number
D37P13B4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P13B4PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D37P13B4PA00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C