D25S91C6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
HARTING
Image for D25S91C6GX00LF is not available
D25S91C6GX00LF
DigiKey Part Number
D25S91C6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S91C6GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT PRESS
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S91C6GX00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C