D25S33E4RX12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
Assmann WSW Components
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S33E4RX12LF
DigiKey Part Number
D25S33E4RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S33E4RX12LF
Description
CONN DSUB RCPT 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S33E4RX12LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C