D25P91C6GX00LF
DigiKey Part Number
D25P91C6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P91C6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D25P91C6GX00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C