D15S90C6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S90C6GV00LF
DigiKey Part Number
D15S90C6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S90C6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S90C6GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C