D15S13A4GX00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
In Stock: 38
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S13A4GX00LF
D15S13A4GX00LF
D15S13A4GX00LF
DigiKey Part Number
609-1496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S13A4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S13A4GX00LF Models
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C