D15P91C6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for D15P91C6GX00LF is not available
D15P91C6GX00LF
DigiKey Part Number
D15P91C6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P91C6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT PRESS
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C