D15P91C4PA00LF
DigiKey Part Number
D15P91C4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P91C4PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT PRESS
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15P91C4PA00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C