D15P82C6GX00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D15P82C6GX00 is not available
D15P82C6GX00
DigiKey Part Number
D15P82C6GX00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P82C6GX00
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bag
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.256" (6.50mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C