D15P33E4PA00LF
DigiKey Part Number
609-6495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P33E4PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D15P33E4PA00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C