Image for BTFW22P-3SBTAE1LF is not available
BTFW22P-3SBTAE1LF
DigiKey Part Number
BTFW22P-3SBTAE1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW22P-3SBTAE1LF
Description
CONN PLUG 22POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Board Guide, Solder Retention
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)