98401-102A20LF
DigiKey Part Number
98401-102A20LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98401-102A20LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
98401-102A20LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Insulation Height
0.084" (2.14mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A