95293-102-16LF
DigiKey Part Number
2266-95293-102-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95293-102-16LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
95293-102-16LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A