95278-801A30LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 265
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 15
Connector Header Surface Mount 30 position 0.100" (2.54mm)
95278-801A30LF
DigiKey Part Number
95278-801A30LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-801A30LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-801A30LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact