95278-801-14LF
DigiKey Part Number
609-95278-801-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-801-14LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-801-14LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact