95278-102-28LF
DigiKey Part Number
95278-102-28LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-102-28LF
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-102-28LF Models
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact