93254-136HLF
DigiKey Part Number
93254-136HLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93254-136HLF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bag
Contact Length - Mating
0.353" (8.97mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Connector Type
Overall Contact Length
0.563" (14.30mm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Height
0.100" (2.54mm)