88949-102LF
88949-102LF
88949-102LF
DigiKey Part Number
609-3560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
88949-102LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 8POS EDGE MT
 Datasheet
EDA/CAD Models
88949-102LF Models
Amphenol ICC (FCI)
Contact Layout, Typical
8 Power
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Color
Natural
Connector Style
Blade Power
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
8
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
4
Voltage Rating
1000V