77317-412-58LF
DigiKey Part Number
2266-77317-412-58LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77317-412-58LF
Description
CONN HEADER R/A 58POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 58 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77317-412-58LF Models
Contact Length - Mating
0.268" (6.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact