77315-101-07LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.100" (2.54mm)
77315-101-07LF
DigiKey Part Number
77315-101-07LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-101-07LF
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77315-101-07LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bag
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact