77311-101-14LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-6398-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77311-101-14LF |
Description | CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77311-101-14LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.095" (2.41mm) |
Series | Overall Contact Length 0.425" (10.80mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Unshrouded | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A per Contact |