76350-303-22LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 306
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.100" (2.54mm)
76350-303-22LF
DigiKey Part Number
76350-303-22LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76350-303-22LF
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Connector Type
Insulation Height
0.200" (5.08mm)