75844-648-26LF
DigiKey Part Number
75844-648-26LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-648-26LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
75844-648-26LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V