75844-156-16LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 30
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 422
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 341
In Stock: 513
In Stock: 284
In Stock: 136
In Stock: 344
In Stock: 256
75844-156-16LF
DigiKey Part Number
75844-156-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-156-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
75844-156-16LF Models
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V