75844-102-04LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 1 444
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 323
In Stock: 171
In Stock: 370
In Stock: 178
In Stock: 793
In Stock: 862
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
75844-102-04LF
DigiKey Part Number
75844-102-04LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-102-04LF
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
75844-102-04LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V