69830-020LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3523-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 69830-020LF |
Description | CONN DIP HDR IDC 20POS VERT |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 26-28 AWG, Stranded or Solid Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 69830-020LF Models |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole |
Series | Cable Termination IDC |
Packaging Tube | Wire Gauge 26-28 AWG, Stranded or Solid |
Part Status Active | Features Feed Through |
Connector Type Ribbon Cable, DIP Header | Contact Finish Tin |
Number of Positions 20 | Contact Finish Thickness 150.0µin (3.81µm) |
Cable Pitch 0.050" (1.27mm) | Color Blue |
Board-Side Pitch 0.100" (2.54mm) | Number of Positions Loaded All |