69168-120HLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2430-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 69168-120HLF |
Description | CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 69168-120HLF Models |
Category | Mounting Type |
Mfr | Termination Solder |
Series | Fastening Type Friction Lock |
Packaging Bulk | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Part Status Active | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Connector Type | Overall Contact Length 1.000" (25.40mm) |
Contact Type Male Pin | Insulation Height 0.386" (9.80mm) |