65846-010ELF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5486-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 65846-010ELF |
Description | CONN RCPT HSG 10POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 65846-010ELF Models |
Category | Row Spacing 0.100" (2.54mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Push-Pull |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Features Polarizing Key |
Contact Type Female Socket | Insulation Material Polyphenylene, Modified |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Note Contacts Sold Separately |