65801-019LF
DigiKey Part Number
609-65801-019LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
65801-019LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM
Detailed Description
19 Position FFC, FPC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line)
EDA/CAD Models
65801-019LF Models
Voltage Rating
500V
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
19
Pitch
0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm