61082-141406LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 483
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
61082-141406LF
DigiKey Part Number
61082-141406LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61082-141406LF
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
61082-141406LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)