59202-T32-10A074LF
DigiKey Part Number
2266-59202-T32-10A074LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
59202-T32-10A074LF
Description
CONN HDR 20P 0.079" STACK SMD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
59202-T32-10A074LF Models
Category
Length - Overall Pin
0.488" (12.400mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Post (Mating)
0.197" (5.000mm)
Series
Length - Stack Height
0.291" (7.400mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)