59202-G28-12A051LF
DigiKey Part Number
609-59202-G28-12A051LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-59202-G28-12A051LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-59202-G28-12A051LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
59202-G28-12A051LF
Description
CONN HDR 24P 0.079" STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
59202-G28-12A051LF Models
Category
Length - Overall Pin
0.398" (10.100mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Post (Mating)
0.197" (5.000mm)
Series
Length - Stack Height
0.201" (5.100mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)