54121-807041050LF
DigiKey Part Number
609-54121-807041050LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54121-807041050LF
Description
CONN HDR 4POS 0.1" STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
54121-807041050LF Models
Category
Length - Post (Mating)
0.292" (7.417mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Length - Stack Height
0.413" (10.500mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.050mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold, GXT™
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
15.0µin (0.38µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.825" (20.955mm)