52601-S10-4LF
DigiKey Part Number
609-3592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-S10-4LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
52601-S10-4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.365" (9.27mm)