20021612-00012T4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-4811-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021612-00012T4LF |
Description | CONN HEADER R/A 12POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021612-00012T4LF Models |
Category | Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks |
Mfr | Contact Length - Post 0.091" (2.30mm) |
Series | Insulation Height 0.220" (5.60mm) |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 125VAC |